WWII History Center Foundation Museum and Research Library

Attractions and
Services

Research Database

Research Library

Exhibits

Collections

Motor Pool

Gift Shop

Our Future

Other Attractions & Services



Personnel

Board of Directors

Staff

WWII Reenacting Corps


How to Help

Membership

Volunteer

Donations

Support

Sponsorship



Photos

Media Exposure

Newsletters

Links




KILROY WAS HERE
home    about us    location/hours    event calendar   contact

Those Who Served in the United States Army in World War II

United States Army in World War II

Ashcraft, Delbert - Submitted by Richard Womack (cousin)

Boryk, Theodore - A Company, 823rd Tank Destroyer Battalion - Submitted by Gloria LaRoche (niece)

Bowyer, Herbert Allen - 276th Engineer Combat Battalion - Submitted by Deborah Bowyer (daughter)

Boyce, Syderick Clayton - 16th Armored Divison; 10th Infantry Regiment, 5th Infantry Division - Submitted by Cynthia J. Crumb (daughter)

Bruszewski, John - 4th Cavalry Reconnaissance Squadron - Submitted by Scott and Craig Morris (grandsons)

Bryant, Buell - Submitted by Allen Cooley (acquaintance)

Burnett, Wilmar Henry - A Company, 822nd Tank Destroyer Battalion - Submitted by Tammy Pumper (granddaughter)

Carlson, Robert G. - 285th Engineer Combat Battalion - Submitted by himself

Cervantes, Felipe (Phil) - 38th Combat Engineer Battalion - Submitted by himself

Chappell, John Alden - Cannon Company, 119th Infantry Regiment, 30th Infantry Division - Submitted by Mark A. Chappell (nephew)

Conway, Harold Francis - C Company, 326th Airborne Engineer Battalion, 101st Airborne Division - Submitted by Kevin Barkman (grandson)

Crumley, Oliver Frank - Submitted by Phyllis Mull (daughter)

Dax, Henry "Hank" George - 159th Infantry Regiment - Submitted by Jessica Dax Goodman (granddaughter)

Flanagan, William Thomas, Jr. - 66th Tank Battalion; 36th I.D.; 63rd I.DD.; 100th I.D. - Submitted by Melanie Flanagan Elliott (granddaughter)

Foley, Lyle William - 24th Cavalry Reconnaissance Squadron Mechanized - Submitted by Beverly Snyder (daughter)

Foster, Clayton Bayne - 235th Combat Engineer Battalion - Submitted by Nora Mae Foster (wife)

Freeberg, Irvin - 183rd Artillery Group - Submitted by Katrina Stanchfield (granddaughter)

Frey, Dree Miles - Submitted by Richard Frey (nephew)

Gallegos, Floyd - 31st Chemical Decon Co., 6th Engineer Special Brigade, 29th Infantry Division - Submitted by Curtis Brown (grandson)

Garrity, Hugh - SHAEF HQ - Submitted by Charles Westra (acquaintance)

Gold, Jack Borders - E Company, 23rd Infantry Regiment, 2nd Infantry Division - Submitted by Clyde Gold (son)

Goldsmith, Cleo Pershing - C Company, 726th Railroad Operating Battalion - Submitted by Jerry Goldsmith (son)

Gustafson, Robert Eugene - A Company, 517th Parachute Infantry Regiment - Submitted by Gus Gustafson (son)

Gwin, Ervin L. - Killed in Action on 11 April 1945 in the vicinity of Meinerzhagen, Germany - Submitted by Lewie Cooper (son-in-law)

Haaland, Carlos O. - HQ Co., 1st Bn., 222nd IR., 42nd ID.; HQ Co., 2nd Bn., 338th IR., 85th ID. - Submitted by Penny Jasper (daughter)

Harris, Frederick - 2nd Battalion, 9th Infantry Regiment, 2nd Infantry Division - Submitted by Frank A. Teklits (n/a)

Hathaway, Perry - Submitted by A. Dale Godbee (family friend)

Hesser, Leon - 34th Infantry Regiment, 24th Infantry Division - Submitted by himself

Holmes, Chester - Submitted by Kelly Parks (nephew)

Holmes, Ernest - Submitted by Kelly Parks (nephew)

Huseby, Robert M. - 81st Combat Engineer Battalion, 106th Infantry Division - Submitted by Diana Edmiston (granddaughter)

Isenberg, Sheldon "Bud" - B Company, 776th Amphibious Tank Battalion - Submitted by Bud Guyer (nephew)

Isler, Boyd - 3rd Armored Division - Submitted by Steve Isler (nephew)

Janniere, William J. - Submitted by Tony Janniere (brother)

Jenkins, Henry Burton - 159th Infantry Regiment - Submitted by Betty Jenkins Ledford (daughter)

Karaka, Robert Lawrence - C Company, 5th Brigade, 102nd Infantry Regiment, 43rd Infantry Division; B Company, 185th Infantry Regiment, 40th Infantry Division - Submitted by Harold Robert Karaka (son) and Charlotte Karaka Vaughn (daughter)

Kauffman, Freeman J. - 15th Cavalry Reconnaissance Squadron - Submitted by John Kauffman (son)

Kemp, Clifford F. - 50th Field Artillery Battalion, 5th Infantry Division - Submitted by Grace Kemp (daughter)

Kennedy, Jesse W. - 292nd Engineer Combat Battalion - Submittted by Karen Kennedy (daughter)

Keyes, Edward Raymond - 287th Combat Engineer Battalion; 297th Combat Engineer Battalion; 459th Combat Engineer Battalion; 652nd Combat Engineer Battalion - Submitted by Bruce R. Keyes (son)

Kohlrieser, Leo - 82nd Airborne Division - Submitted by Becky Ratcliff (niece)

Koller, Robert Maurice - Company F, 2nd Battalion, 39th Infantry Regiment, 9th Infantry Division - Submitted by Victor W. O'Dell, Jr. (son-in-law)

Koskimaki, George - HQ Company, 101st Airborne Division - Submitted by Richard Brodbeck (friend)

Lafferty, Emory Ralph - A Company, 203rd Engineer Combat Battalion; 6th Engineer Special Brigade - Submitted by Deborah Bowyer (granddaughter)

Landgren, Dale Delbert - 771st Field Artillery Battalion - Submitted by Jon Lewis (grandson)

Lapierre, Laurent O. - I Company, 357th Infantry Regiment, 90th Infantry Division - Submitted by Paula Platt (daughter)

Larsen, James B. - A Company, 741st Tank Battalion - Submitted by Rebecca Johnson (daughter)

Levy, Moses - C Company, 168th Combat Engineers, 89th Infantry Division - Submitted by Elizabeth Levy (daughter)

Lewis, Forrest Tillman - Submitted by Jon Lewis

Lewis, James Byron - Submitted by Tina C. Gilbert (friend)

McCartney, Leo F. - 628th Tank Destroyer Battalion - Submitted by Kevin R. McCartney (son)

McCrary, Jack Ladwin - C Company, 2677th Engineer Regiment - Submitted by Anita McCrary Cagle (daughter)

McEntire, DeWitt "D.W." - 35th Cavalry Recon. Troop, 35th Infantry Division - Submitted by Kane and Keith McEntire andd Family (grandsons)

McGovern, Walter Collins - 97th Infantry Division - Submitted by Sheila McGovern Kendrick (daughter)

McGuire, George H. - 134th Infantry Regiment, 35th Infantry Division - Submitted by Darren McGuire (nephew)

Melillo, Louis, Jr. - 505th Military Police Battalion - Submitted by Louis Melillo, III (son)

Mirra, Casper C. - 13th Armored Regiment, 1st Armored Division - Submitted by Michael Mirra (son)

Morton, Philip L. - 83rd Reconnaissance Troop, 83rd Infantry Division - Submitted by Janet Doherty (daughter)

Nicosia, Joseph M. - 195th Port Company, Transportation Corps - Submitted by Joanna N. Tuzzeo (daughter)

Oppedisano, Eugene Dante - 748th Tank Battalion - Submitted by Roy Oppedisano (son)

Patton, Chad R. - A Battery, 872nd Field Artillery Battaliion - Submitted by Tad Patton (son)

Pearson, Bob L. - Service Company, 3rd Battalion, 137th Innfantry Regiment, 35th Infantry Division - Submitted by Jeffrey Pearson (son)

Plunge, Jr., Adam M. - B Company, 10th Armored Infantry Battalion, 4th Armored Division - Submitted by Robert Williams (grandson)

Popp, Henry - Colonel, US Army, Pacific Theater - Submitted by Elizabeth Eden (daughter)

Prevette, Clyde - E Company, 115th Infantry Regiment, 29th Infantry Division - Submitted by Robert Johnson (grandson-in-law)

Price, Robert Curtis - 112th Infantry Regiment, 28th Infantry Division - Submitted by Master Sergeant John David Oakes' Family

Redburn, Alfred LeRoy - 42nd Infantry Division - Submitted by Barbara Redburn (family)

Reppart, Leonard V. - B Company, 82nd Armored Reconnaissance Battalion, 2nd Armored Division - Submitted by Tom Reppart (great nephew)

Riley, John H. - 62nd Armored Field Artillery Battalion - Submitted by Jack Riley (son)

Rupert, Eugene Jerome - Captain, 38th Combat Engineers Regiment, 1st Engineer Special Brigade.  Landed on Utah Beach.  Submitted by Richard T. Rupert (son)

Sebring, Mahlon - A Battery, 319th Glider Field Artillery Battalion - Submitted by Sid Eells (acquaintance)

Sharkey, Herbert Edward - K Company, 263rd Infantry Regiment, 66th Infantry Division - Submitted by William Maynard (grandson)

Slawson, William "Bill" - 1st Special Service Force; D Co., 505 PIR, 82nd Airborne Division - Submitted by Robert Prosser (friend)

Smith, Robert E. - Submitted by Allen Cooley (friend)

Sneed, Robert O. - A Company, 38th Engineers - Submitted by Ray H. Smith (acquaintance))

Stearns, Howard Ford, Jr. - A Company, 504th Military Police Battalion, 45th Infantry Division - Submitted by Rod Stearns (son)

Surface, George B. - Tank Commander, C Company, 81st Tank Battalion, 5th Armored Division - Submitted by Darren McGuire (nephew)

Taylor, Edward Charles - A Company, 169th Infantry Regiment, 43rd Infantry Division - Submitted by Michael A. Taylor (son)

Taylor, John David - Submitted by Tina C. Gilbert (cousin)

Tenenholtz, Simon - 255th Infantry Regiment, 63rd Infantry Division - Submitted by Barry Tenenholtz (son)

Trisler, Willie G. - Submitted by Tina C. Gilbert (sister)

Valdez, Pascual Monares - Staff Sergeant, 736th Tank Battalion - Submitted by Eloise Valdez-Compton (daughter)

Vermilyea, Richard L. - Pfc, F Company, 345th Infantry Regiment, 87th Infantry Division - Submitted by Mark Vermilyea (nephew)

Whitley, George - 54th Evacuation Hospital - Submitted by himself

"Those Who Served" Index


- back to top -            - home -
Website and all contents © 2012 by the WWII History Center Foundation.   Unauthorized  use prohibited.  All rights reserved.
Contact the Webmaster